Logo Krempna Gmina

Ciekawe miejsca

To zwiedzić warto!

 

 

Wędrując terenem magurskim , okażdej porze roku można podziwiać panoramy szczytów i dolin Beskidu Niskiego oraz Pogórza. Piekno przyrody uzupełniają zabytki historii i wielowątkowej kultury. Tutaj zachwycają krajobrazy z wieżyczkami zarówno łemkowskich cerkwi jak i katolickich kościołów. Wielowiekowe współistnienie tych kultur sprawia , że region jest atrakcyjny dla wszystkich

KOTAŃ

Warto zwiedzić drewnianą cerkiew z XVIII wieku, pw. św Kosmy i Damiana przebudowaną w 1841 roku Remontowana była pod koniec XIX w., w latach 30 XX wieku a po II wojnie dopiero w latach 1962-1963. We wnętrzu nie zachwał się dawny wystrój świątyni. Została część XVII-wiecznego ikonostasu. Dzwon i żyrandol znajdują znajdują się w Desznicy. Obecnie świątynia służy jako kościół rzymskokatolicki.

MYSCOWA

Tutaj znajduje się murowana cerkiew grekotatolicka pw. św Paraskewi Męczennicy z 1796 roku. Dzisiaj służący jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Polanach. W wyposażeniu świątyni zachowały sie dawne ikony z rozebranego ikonostasu, rozmieszczone w róznych miejscach kościoła i ołtarz główny. W odległości 400 m od cerkwi znajduje się cmentarz , na którym zachowały się kamienne nagrobki z przełomu XIX i XX wieku i kaplica cmentarna.

POLANY

We wsi oglądac można ciekawie wkomponowaną w krajobraz cerkiew grekokatolicką pw. św. Jana Złotoustego z 1894 roku. Budowę świątyni rozpoczęto przy wsparciu łemkowskich emigrantów ze Stanów Zjednoczonych. Bryła cerkwi przypomina  równoramienny krzyż przykryty wielka kopułą, na wzór świątyni kijowskich. Obecnie jest to kościół parafialny rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

ŚWIĄTKOWA MAŁA

Znajduje się tu drewnaina cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała Archanioła , dziś kościół filialny parafi w Desznicy. Zbudowana została w 1762 roku. Reprezentuje starszy wariant zachodniołemkowskiego typu zabudowy. Jest cerkwią trójdzielną o namiotowych , łamanych kopułach z baniastymi zwieńczeniami i ślepymi latarniami. Świątynia należy do obiektów "czystych stylowo". Po roku 1947 swiątynia długo nie była używana. We wnętrzu znajduje się niekompletny ikonostas( nie posiada rzędu prazdników i proroków, a także wót carskich i diakońskich). W miejscu ikony z Crystusem Panakratorem umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem(Umilenia). Na ścianach świątyni znajdują sie fragmenty ikonostasów barokowego i rokokowego z nieistniejącej dziś cerkwi w Rozstajnem i z innych okolicznych wiosek. Jest też fragment ołtarza z Ukrzyżowaniem autorstwa Bazylego Fedaka z 1843r. oraz XVII-wieczna barokowa ikona Wóz Ognisty, Sąd Ostateczny z 1653r. i chorągiew z wizerunkiem św. Mikołaja. Na wschód od cerkwi znajduje się łemkowski cmentarz.

ŚWIĄTKOWA WIELKA

Warta obejrzenia jest okazała drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła , powstała w 1757roku. Obecnie jest to filia kościoła w Desznicy. Reprezentuje  zachodniołemkowski typbudowy. Cerkiew orientowana, trójdzielna, z wieżą zwieńczoną izbicą. Zachowała się piękna polichromia z 2 połowy XVIIIw. Do początku lat pięcdziesiątych były w cerkwi dwa ikonostasy-jeden z 1 połowy XIX w. drugi z XVII w. złożony na strychu. Do czasów dzisiejszych ni przetrwał ani jeden. Zachował się późnobarokowy ołtarz z nową ikoną Serce Jezusa oraz boczny ołtarz rokokowy z obrazem Matki Boskiej i rzeźbą Ducha Św. . Nad przejsciem do prezbiterium znajduje się wielostrefowa ikona Ukrzyżowanego, wokół 12 prazdników. 

KREMPNA

W centrum Krempnej znajduje się drewniana cerkiew pw. św. KOsmy i Damiana wybudowana w 1782r. na miejscu wcześniejszej, która przetrwała 275 lat Przed wejściem stoi kamienna figura św. Mikołaja pochodząca z XIX w. 

 

Wyciąg Narciarski w Świątkowej Wielkiej

Wyciąg narciarski „Mareszka” położony jest u stóp Magurskiego Parku Narodowego dysponuje wyciągiem orczykowym o długości 700 m.

Do dyspozycji są trzy trasy zjazdowe od 700 m do 850 m oraz trasy biegowe.

Na miejscu gorące posiłki i napoje.

 

 

Smażalnia Pstrąga


 

Punkt widokowy Wysokie

Punkt widokowy na szlaku pieszym zielonym zlokalizowany pomiędzy Ożenną a Żydowskim. Z Wysokiego wysokość 657 m n.p.m. można zobaczyć wspaniałe krajobrazy.

 

 

 

 

Miejscowość Ciechań

Dawna wieś łemkowska licząca przed II wojną światową 400 mieszkańców. Po II wojnie światowej mieszkańcy wyjechali do ZSRR. Tereny te zostały następnie zagospodarowane przez PGR i Igloopol.

Obecnie tereny te stanowią oazy przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego. Obszar Ciechani, czyli „Zimnej Wody” objęty jest ochroną ścisłą o obszarze 840 ha. Do Ciechani dojechać można rowerem z Krempnej przez Żydowskie lub samochodem z Ożennej.

 

 

 

Zbiornik wodny Krempna

Wybudowany w latach siedemdziesiątych - zapora betonowa o długości 58 m w tym część przelewowa 46 m.

Inwestorem zadania było Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Jaśle, a Wykonawcą Powiatowy Zarząd Dróg Lokalnych w Jaśle.

Czasza zbiornika wodnego o pow. około 4 ha była dwukrotnie odmulana 1987 r. i 2006 r.

W wyniku znacznie pogłębionego koryta rzeki Wisłoki przy obfitych opadach woda rwie brzegi koryta i ziemię wraz z korzeniami i drzewami przemieszczając je na czaszę zbiornika.

Ponadto zamulona woda wpadając z dużą prędkością w czaszę zbiornika wytraca prędkość zamulając zbiornik.

Często wspomina się o tzw. zaporze rumuszowej jednak to kolejna inwestycja inżynieryjno- wodna o odpowiednich parametrach, gdzie jej wykonanie z przyczyn prawnych, środowiskowych i finansowych jest niemożliwe.

 

Trzeba zaznaczyć, iż Gmina Krempna przy bardzo ograniczonych dochodach budżetowych ma problemy z wykonywaniem bieżących zadań własnych nie mówiąc o inwestycjach infrastrukturalnych na rzecz mieszkańców gminy.

Ponadto Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 jak też na lata 2014-2020 nie uwzględnia tego typu zadań w gospodarce wodnej czy turystyce.

Trzeba zaznaczyć, że budowa zbiornika wodnego o tak małej powierzchni na cieku górskim nie była do końca przemyślana.

Na tym terenie wystarczyła budowa kąpieliska otwartego wraz z zapleczem rekreacyjnym jak uczyniono to w Wapiennym.

Obecnie występuje potrzeba kolejnego odmulenia. Może to nastąpić tylko w ramach Programu Rewitalizacyjnego określonego w RPO WP na lata 2014-2020.

Rozważa się jednak kolejne zmniejszenie powierzchni zbiornika wodnego i zbudowanie basenu otwartego.

Uzależnione to będzie jednak od akceptacji tych propozycji przez Urząd Marszałkowski. W innym przypadku brak możliwości finansowania zagospodarowania tego zbiornika.

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Krempna

Katarzyna Maciejczyk

Gmina Krempna powiat: jasielski województwo: podkarpackie REGON 370440330 NIP : 685-10-04-834    

Urząd Gminy w Krempnej

38-232 Krempna 85
tel. +48 (13) 441-40-45
e-mail: gmina@krempna.pl

Nr konta: Bank Spółdzielczy w Rymanowie - 52 8636 1015 2004 1600 7318 0001
G
odziny pracy Urzędu Gminy w Krempnej:
poniedziałek-piątek w godzinach od 7:00 do 15:00 

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

czerwiec 2027
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zobacz również

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.