News
Informacja Dyrektora MPN jak zachowac się w przypadku spotkania niedźwiedzia brunatnego
02.06.2023
Przypadki agresywnych zachowań niedźwiedzi zdarzają się w Polsce niezwykle rzadko. Ich najczęstszą przyczyną jest zaskoczenie zwierzęcia. Najlepszym sposobem na unikniecie spotkania i zaskoczenie niedźwiedzia na obszarze Magurskiego Parku Narodowego jest poruszanie się po wyznaczonych szlakach turystycznych za dnia od wschodu do zachodu słońca.
Więcej informacje na temat poruszania się po Parku w regulaminie zwiedzania Parku.
http://www.magurskipn.pl/download/data/2a._regulamin_dla_zwiedzajacych.pdf
Gdy spotkasz niedźwiedzia...
Podczas bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem najważniejsze jest zachowanie spokoju. W żadnym wypadku nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.
Jeśli niedźwiedź już cię zauważył, zachowaj spokój i pozostań na swoim miejscu. Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Pokaż mu, że ma do czynienia z człowiekiem. Wyprostuj się, daj mu znać o swojej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i wolno wymachuj rękoma ponad głową. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś – nigdy nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji).
Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
Jeżeli zwierzę zostało sprowokowane, przypuszczalnie jest to samica z młodymi, bądź niedźwiedź w pobliżu padliny. Zapewne nie zdążył skryć się w bezpiecznym miejscu, bo pojawiłeś się nagle lub obudziłeś go z zimowego snu. Rozdrażniony niedźwiedź może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak. Powinieneś jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje. Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością.
Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną ochronisz narządy wewnętrzne.
Informacje opracowane przez ekspertów Carpathian Brown Bear Project.