News
Dotyczy: inicjatywa „Parki narodowe: Ty pytasz, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków odpowiada”
04.10.2024
„Parki narodowe: Ty pytasz, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków odpowiada”
Parki narodowe – najwyższa w Polsce forma ochrony przyrody – budzą różne, niekiedy skrajne emocje: od zachwytu niezwykłym unikalnym dziedzictwem przyrodniczym po wrogość w związku z pewnymi ograniczeniami. O ile rzadko kwestionuje się konieczność ochrony bezcennych przyrodniczo miejsc, o tyle sposoby funkcjonowania poszczególnych parków mogą doskwierać zarówno mieszkańcom, samorządom, jak i osobom odwiedzającym. Prowadzić to może do gorących dyskusji, zwłaszcza przy planowaniu powiększenia istniejących parków narodowych, bądź powoływaniu nowych. Dawne zawiedzione nadzieje i niespełnione deklaracje owocują niechęcią i brakiem zaufania. Dyskusje przemieniają się w społeczne spory, w których argumenty mieszają się z emocjami. Trudno w takich sytuacjach o racjonalne spojrzenie, dzięki któremu możliwe jest wypracowanie, na miarę dzisiejszych potrzeb i wyzwań, wspólnych wizji i rozwiązań, których główną ideą jest ochrona bezcennej przyrody w sposób akceptowalny przez lokalne społeczności.
A gdyby tak móc spokojnie, w przyjaznej atmosferze wyrazić swoje wątpliwości i obawy, zadać pytania o to, co nie do końca jest jasne, a potem dostać na nie odpowiedzi? Tak właśnie dyskusję wokół parków narodowych widzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
OTOP chce wysłuchać wszystkie osoby, które chcą wiedzieć więcej o różnych aspektach funkcjonowania parków
narodowych. Pytania i wątpliwości przesłane do końca października za pomocą internetowego formularza zostaną zebrane, a odpowiedzi odesłane osobom, które zostawią swój kontakt.
Adres formularza1: https://actionnetwork.org/letters/pytam_o_park_narodowy/
Planowany jest także webinar, w czasie którego omówione zostaną najciekawsze i najczęściej poruszane tematy.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest organizacją pozarządową, która działa na rzecz ochrony przyrody, a w szczególności ptaków i ich siedlisk. OTOP monitoruje i bada stan populacji dzikich ptaków, chroni przyrodę w rezerwatach OTOP, realizuje projekty, kształtuje polityki przyjazne środowisku, edukuje, organizuje wycieczki, wydaje kwartalnik „Ptaki”. OTOP łączy miłośników ptaków i przyrody z całej Polski, a wspiera go kilka tysięcy członków i wolontariuszy. Więcej informacji o nas: www.otop.org.pl